Головна » Статті » Архітектурні пам'ятки

Чернігівський колегіум
 

Чернігівський колегіум


В центрі Чернігова, на краю валу колишньої фортеці – стародавнього історичного центру, розташована одна з найдивовижніших архітектурних споруд міста, нині відома як колегіум. Колись ця будівля входила до складу кафедрального Борисоглібського монастиря – резиденції чернігівських архієпископів. Вона складається з довгого двоповерхового корпусу монастирської трапезної та дзвіниці, що безпосередньо прилягає до неї.


Схематичне зображення колегіуму

Колегіум є одним з найстаріших навчальних закладів підвищеного типу на Лівобережній Україні. Учні, які закінчили цей навчальний заклад зробили величезний вклад в науку того часу. На зразок Києво-Могилянського колегіуму, він заснований у 1700 році за ініціативи Іоанна Максимовича, чернігівського архієпископа, поета, перекладача, педагога та Лазар Барановича, видатного релігійного, політичного й культурного діяча.

Іоанн Максимович

У добу мазепинського "ренесансу” колегіум став важливим літературно-мистецьким осередком України. Чернігівські архієпископи були покровителями колегіуму, турбувалися про матеріальне утримання закладу, призначали викладачів. Досить високий рівень навчального процесу забезпечувався професійними вчителями, які здебільшого були випускниками Києво-Могилянської академії, інших навчальних закладів. У розпорядженні педагогів та учнів колегіуму знаходилась одна з найдавніших, великих за розміром, різноманітних за тематикою українських бібліотек.

Яків Баранович

В колегіумі мали змогу навчатись всі: від козацької старшини до селян. Цей навчальний заклад готував провідних науковців та інтелігенцію. Учні, які вчилися тут, заклали підгрунтя національно-культурного відродження ХІХ ст.

Чернігівський колегіум – унікальна пам’ятка української архітектури, художній вигляд якої та просторово-планувальне вирішення не мають аналогій. Він зведений з кількох будівель різного часу. найдавнішою є західна частина – двоповерхова основа дзвіниці, колишні келії монастиря ХVІ – поч. ХVІІ ст. Центральна частина, де була трапезна, зведена у другій половині ХVІІ ст. У 1700-1702 рр. за підтримки та фінансування гетьмана Івана Мазепи над західним крилом надбудовано двохярусну башту, де містилася дзвіниця та церква Іоанна Богослова. Про меценатство українського гетьмана свідчить закладна дошка з гербом Івана Мазепи та записом про його пожертвування, яка зараз експонується в одній з виставкових зал колегіуму. Тоді ж споруджено і східну частину, над якою підносилися дві бані (не збереглися) Всіхсвятської трапезної церкви.
Колегіум неодноразово перебудовувався.
Значних пошкоджень споруда зазнала під час Другої світової війни. Реставрований у 1952-54 роках у первісному вигляді, за винятком східної частини. Будівлі властиві риси українського бароко. У декорі помітний вплив московської архітектурної школи ХVІІ ст. Надзвичайно багате декоративне оформлення будівлі, особливо південного фасаду. Різні за формою наличники, півколонки, ряди поребрика, майолікові вставки, ніші, колончастий фриз утворюють візерунчатий пишний килим. Верхню частину дзвіниці прикрашають керамічні ікони «Богоматір Знамення» та «Спас Нерукотворний».

Сучасний вичляд колегіуму


Нині в Колегіумі розміщується адміністрація Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», виставки українського іконопису та експозиція, присвячена Чернігівському колегіуму, а також виставка «Чернігів та чернігівці 100 років тому».


Категорія: Архітектурні пам'ятки | Додав: Anya_K (10.10.2013)
Переглядів: 1675 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: