Головна » Статті » Архітектурні пам'ятки

П'ятницька церква
П'ятницька церква

П´ятницька церква в Чернігові-унікальний витвір майстрів останнього періоду давньоруської архітектури. Церкву було споруджено в кінці ХІІ - на початку ХІІІ ст. на чернігівському посаді біля торгу і названо на честь святої Параскеви-П´ятниці - покровительки торгівлі, сільського господарства, сім´ї.

Сучасний вигляд храму – реконструкція його в первісних формах. В плані - це майже квадратна чотиристовпна хрестовокупольна споруда. Головна особливість архітектури храму-оригінальне вирішення переходу від прямокутної основи до барабану за допомогою триуступних арок-закомар. Ефект руху вгору досягається також і за допомогою вертикального членіння фасадів багатопрофільними пілястрами, тонкими півколонами та широкими лопатками по кутах. Вікна і арки мають стрільчату форму. Церква мала два входи: через один заходили чоловіки, а через другий - жінки.  

Стародавній вигляд

Храм зазнав чимало руйнувань і перебудов. Вперше - в 1239 р. під час нашестя монголо-татар.Перебудована в 1670 р.В 1690-х рр. на західному і східному фасадах надбудовано барокові фронтони, а над банею-багатоярусний верх. Кардинальні зміни відбулися в сер. ХVІІІ ст. (після пожежі 1750 р.) та в ХІХ ст., коли до храму прибудували бокові приділи, а в 1818-20 рр. за проектом архітектора А.Карташевського до західного фасаду  було прибудовано ротонду-дзвіницю. Церква стала семибанною. Була зруйнована в період ІІ світової війни.

Протягом 1943-1945 років було проведено консерваційні роботи, а в 1962р. завершено реставрацію в гаданому первісному вигляді за проектом видатного російського реставратора П.Барановського. При цьому не були відновлені первісні бокові притвори, а також прибудови ХVІІ-ХІХст, ротонда-дзвінниця була розібрана. З 1962 і до 1989 в приміщенні церкви діяв музей "Слова про похід Ігорів"

Сучасний вигляд

Церква розташована в центральному сквері міста, відіграючи важливу роль в його забудові. 

Категорія: Архітектурні пам'ятки | Додав: Anya_K (21.10.2013)
Переглядів: 1549 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: