Головна » Статті » Архітектурні пам'ятки

Катерининська церква
Катерининська церква

Кожного мандрівника, який прямує до Чернігова з боку Києва, зустрічає блискучр-біла, і тому здалеку помітна Катерининська церква. Церква, що височить на пагорбі і виблискує золотом куполів, відразу привертає увагу. Катерининська церква стоїть на місці храму доби Київської Русі, і знаходиться на одній з високих ділянок правого берега Десни навпроти стародавнього Дитинця. Вона була зведена братами Семеном і Яковом Лизогубами за заповітом їхнього батька чернігівського полковника Юхима Лизогуба, який помер у 1704р.

Будівництво церкви розпочалось в 1705 - 1706 рр. На плані міста 1706 р. церква вже була намальована.  З 1706 р. тривали внутрішні роботи й виготовлення іконостаса. Освячення храму відбулось у 1715 р. Всередині було встановлено різьблений іконостас з гербом Лизогубів, який у другій половині XІX ст. замінили на новий одноярусний. В церкві відсутній ліпний орнамент, в якості будівельного і декоративного матеріалу використана звичайна і лекальна цегла, яка замінила плінфу. Всередині споруди розписів не існувало - увесь тиньк по­білено.  Жодних відомостей про стінопис у Катерининскій церкві немає.

Для Катерининської церкви характерна всефасадність. Основну роль в оздобленні фасадів відіграють обрамлення порталів і віконних отворів: трикутні фронтончики, наличники, мілкопрофільовані карнизи. 

Головною рисою інтер´єру храму є розкриття внутрішнього простору вгору. В плані - це п´ятикамерний безстовпний храм, який вінчають п´ять бань. Верхи вирішено традиційним для України склепінням із заломами (з двома заломами – в центральному об´ємі та одним заломом – над раменами).                                                                                 

Протягом трьох століть існування Катериненської церкви суттєвих перебудов не зафіксовано. Після пожежі 1837 р. до Катерининської церкви із заходу була прибудована тепла Покровська церква. З 1920-х років і до 1941 р. у приміщенні церкви зберігались документи обласного архіву. В 1941р. під час пожежі було пошкоджено мурування стін, втрачено дах. Покровська церква була наполовину зруйнована. Після війни розпочалась реставрація Катериниської церкви. У 1947 - 1955 рр., храм було відбудовано. 
Сучасний вигляд
У 1974 р. було прийнято рішення про використання приміщення церкви для музею. У грудні 1979 р. веставратори відновили мурування на фасадах, перекрили дахи та вкрили позолотою завершення бань. Катериненській церкві діяв Музей народного декоративного мистецтва Чернігівщини. У 2003 - 2004 рр. р

Категорія: Архітектурні пам'ятки | Додав: Anya_K (21.10.2013)
Переглядів: 2875 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: